19 Nisan 2016 Salı

Kendi kendine giden bisiklet neden hayal değil?(Teknik)Linkte Google'ın şaka amaçlı yaptığı bisikleti görmektesiniz.
Şaka-vari hazırlanan bu reklam filminin ne kadar gerçeğe yakın olduğunu size göstereceğim.

2012 yılında UİB grubu adı altında hazırlanan yarışmada bunun benzeri bir fikirle yarışmaya katılmıştım. Amacım, kendi kendini dengeleyebilen iki tekerli bir mobil araç hazırlamaktı. Neredeyse 2 yılımı tamamen bu konu üzerinde kendimi geliştirirken harcadım ve sonunda jiroskopların tam olarak nasıl çalıştığını ve hesaplar harici tüm dinamikleri anlıyordum.

Size işin basit kısmını anlatacağım, çünkü bu işin temeli yapı taşı olan atomlara kadar gidiyor. Aslında temelinde eylemsizlik prensibi yatıyor. Ama korkmayın, hepinizin bildiği bir temelden başlayacağız; bisiklet.

İlk bisiklete bindiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz? Hayır tabi, peki ya şunu hatırlıyor musunuz; "eğer bisikleti hızlı kullanırsan düşmezsin". Bu kadar... Tüm sır bunun içinde yatıyor. Herkesin uzun yıllar boyunca uygulayıp kimsenin üzerine düşünmediği basit bir sır; tekerlerin dönüyor olması. Şunu biliyoruz Artık şunu bilin ki küçükken hepimiz iki jiroskopun üzerine oturarak geziyorduk.

Nedir bu denge olayı?Videodaki küçük kardeşimiz olayı göstermiş

Dönen cisimler döndükleri doğrultu dışında herhangi bir yöne eğilmek istemiyorlar.Çok yüksek hızda ve büyük ağırlıktaki dönen bir tekeri asla yatıramazsınız sadece itebilirsiniz.

Şimdi bunun google reklamıyla olan bağlantısını kuramayanlar olmuş olabilir.Şöyle anlatayım.Yarışmaya katıldığım proje, bu etkiyi jantın içindeki farklı bir diskten alarak bu denge etkisini sağlıyordu.Çok basit ve etkili değil mi?


Şu linkteki araç ise bu etkiyi merkezindeki iki yatay disk ile gerçekleştiriyor.

Tabi Türk yönetim sistemine adapte olmuş abiler hemen "olum yapmışlar işte lan boşuna uğraşıyonuz en büyük parti bizim" moduna girmişlerdir.Hayır!

Bu araç sadece komplike bir çözüm önerisi sunan asla tutunamayacak bir araç, sadece jiroskop hareketlerini kontrol eden karmaşık bir elektronik yapı bile bu aracın önünü kapatmaya yeter.

Şimdi gel gelelim tasarladığım ürüne

Yazının genelini roket hızıyla okumadıysanız şuan jiroskoplar hakkında genel bir bilgiye sahipsiniz o halde.


Bu da tasarladığım jant, yani Gnetic, orta merkezinin nasıl boş olduğunu anlayabildiniz mi? Jantın içindeki çerçeve janttan bağımsız dönebiliyor.Bu sayede hareket etmeyen bir aracın arka tekerini yüksek hızda döndürmüş gibi oluyorsunuz.Bu da size dururken bile "hızlı gidiyormuş gibi" bir denge sağlıyor.


Şimdi google ın bisikletine dönelim.Bu çerçeveyi kolaylıkla tekerlerin içine, yani jantın üst tarafına koyabilirsiniz.Bu sayede bir bisiklet kendi kendine dengede kalabilir.Ön tekerin hareketiyle de bisikletin eğimini değiştirebilirsiniz.Tabi bu bir "al kullan" rehberi değil, ürünün geliştirilmesi gerekiyor.Ancak aranızda bunun çalışmayacağını düşünenler de olabilir. O yüzden şöyle bir uygulamalı link gönderelim.


İşin daha da güzel tarafı ne biliyor musunuz? Bu denge sisteminin enerjisini araca da aktarabiliyorsunuz.Şöyle söyleyeyim, yavaşladığınız enerjiyi kinetik enerji olarak depolamanıza olanak veriyor.Yada yüksek miktarda kinetik bir enerji depolayıp, küçücük motorlu bir aracı 3-5 saniye arasında 100 e çıkarabilirsiniz.

Eğer aranızda böyle projeler üzerine çalışabilecek var ise hemen başlasın lütfen.Artık yerli "otomobil" zırvalarını duymaktan bıktık çünkü.Herhangi biriniz haber vermek ve izin istemek şartı ile projeyi alıp özgürce kullanabilir.Hiç bir mali beklentim yok merak etmeyin, elimden gelen desteği de veririm.

Yarışmayı neden mi kazanamadın der iseniz, jüri bana kısacık zaman diliminde "jiroskop yapmak öyle kolay mıymış yöav" dedi.Nitekim her gün bindikleri araçların birer jiroskop prensibiyle çalıştığının da farkında değiller.Bir insan engeli görürseniz de bu tepkilere hazırlıklı olun.

Tekrar aydınlanmak dileğiyle!

Ha ola ki ben de yazarım bunlardan derseniz, iletişime geçin lütfen!

Selamlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder