24 Temmuz 2017 Pazartesi

HAARP ile suni deprem meydana getirilebilir mi?

HAARP temelini Nikola Tesla'nın attığı, başlarda tüm dünyaya hava üzerinden elektrik aktarımı gerçekleştirmek için planlanmış, muhtemelen sonrasında atmosfer ve diğer elektronik teçhizat üzerindeki etkisine odaklanarak devam ettirilmiş bir projedir.

Peki elektromanyetik dalgalarla deprem oluşturulabilir mi? Hayır.

Nikola Tesla'nın suni deprem üretebilen bir cihaz tasarlamış olduğu çoğu kişi tarafından bilinen bir konu. Aynı şekilde kendisinin bu projeyi imha etmiş olduğu da.. Şuna değinmek gerek, Tesla sadece elektrik üzerine çalışmış bir bilim adamı değildi, tasarladığı projelerde mekanik bazı şaheserler de mevcuttu. Yani muhtemelen daha mekaniğe yakın bir ürün deprem üretebiliyordu.

Peki elektromanyetik dalgalar ile neden deprem üretilemez? Bunun cevabı çok basit. Elektromanyetik dalgalar bir cismi hareket ettirebilmek için çok hızlıdır.Yani elektromanyetik bir dalga ile suyu titreştiremezsiniz, ya da bir kağıt parçasını itemezsiniz.Suyu ısıtabilir, kağıt parçasını yakabilirsiniz.

HAARP ile teorik olarak neler yapılabilir? Uçak düşürülür, patlatılır. Hava sıcaklığı değiştirilebilir, belli bir lokasyonda radyasyon yoğunluğu artırılabilir, şebekelere zarar verilebilir(Trafo sorununu Amerika'ya itelemek daha mantıklı olurdu).Çok uzak bir noktadan yemek bile pişirilebilir.Ama suni bir deprem üretmek için; malesef yanlış cihaz.Fay hattına elektromanyetik dalga üreten bir cihazla zarar vermek mümkün değil.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder