İnsansız Su Altı Aracı Takımı

Memleketi gönüllü çalışan gençler kurtaracak sloganıyla 2018 yılında temelleri atılmış olan Creatiny’nin ilki olan ekibimiz, bir şeylerin değişebileceğine inanan, geliştirmek, gelişmek ve farklı olanaklar sağlamak adına çalışmalar yapan bir öğrenci ekibidir. Yerli ve milli imkanlar oluşturarak denizleri keşfe çıkmaya adanmış bir grup gönüllü mü desek yoksa doğaya ve insanlara bir nebze yardım etmeyi hedefleyen destekçiler mi bilemedik. Ama asıl adımızla bizler, Creatiny İSA’yız. (İnsansız Su Altı Sistemleri) 

Sınır nedir bilmeyen gençlerden oluşan ekibimiz, bizleri ortak bir paydada toplayan denizler için yaklaşık dört yıldır çalışmalar yürütüyor ve bu çalışmaların ufak bir karşılığı olarak Teknofest İnsansız Su Altı Sistemleri İleri Seviye kategorisinde iki kez Türkiye 1.’liği ve bir kez de Türkiye 3.’lüğü elde etti. Bu başarıların yanı sıra amaçlarımız uğruna bizimle ortak bir yolda ilerleyen ekiplerle de çalışmalar ve eğitimler düzenliyor, farklı kitlelere hitap ederek çabalarımıza ortaklar arıyoruz.

Yerli üretimi esas aldığımız çalışmalarımızda; kart çizimleri, manuel ve otonom yazılımlar, sızdırmaz hazne, araç ve pervane tasarımları ekibimiz üyelerince gerçekleştirilip, açık platformlarda paylaşıma sunulmakta. Çeşitli analizler, incelemeler, değerlendirmeler ve en önemlisi de ekipçe ilerlediğimiz çalışmalarımızda çeşitli görevlendirmeler eşliğinde en iyisi için çalışmaktayız. Yarışmaların ötesinde; denizleri keşfetmek, korumak, potansiyele erişebilmek gibi amaçlarımızın yanı sıra arama kurtarma çalışmalarında zamanı ve maliyeti minimuma indirmek, ithal parça ve araçların önüne geçmek de amaçlarımız doğrultusunda yer almakta. Geliştirdiğimiz araçlar sadece manuel kontrol ile değil otonom sürüş ile de çalışabilmekte ve bu çalışmalarda kullanılan yazılımların tamamı ekibimiz üyelerince oluşturulmakta. Uzun zamandır pandemi sürecinde olmamızdan ötürü yazılım test çalışmalarında yaşadığımız zorlukların da üstesinde gelmeyi başardık ve havuz ortamıyla eş değerde bir simülasyon ortamı oluşturduk. Ekibimiz üyelerince hazırlanan simülasyon çalışması diğer yarışma ekiplerine de sunuldu, ne de olsa paylaştıkça varız. 

Simülasyon linki: https://drive.google.com/file/d/1d2YzZTQYyDNUDKC4DX4EfbZgLd-sHLvP/view

Eğer bu alanda ilerleyebilecek duruma gelirsek ve gerekli destekleri alabilirsek yerli ve seri üretime geçilebilir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılın Türkiye’de, bu araçların bize sağlayacağı imkanların sınırları zorlanabilir. Denizlerimiz keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu derinlere tarih boyunca inilmedi ve buraya ulaşmanın tek bir yolu var, su altı robotiği. 

Diğer ar-ge takımlarımız