Nasıl bu kadar teknoloji üretiyor bu ecnebiler?

Geçenlerde robot köpeklerle ilgili araştırma yaparken kendimi MIT’den öğrencilerin bloglarında buluverdim. O güne kadar bu tür üniversitelerin öğrenci profili hakkında bir tahminde bulunsam, bu kadar tutturamayacağım kesin. Size birkaç fotoğraf göstermek istiyorum.

Miters çalışma alanı/ Cambridge

MITERS yani “MIT’ciler”, Creatiny’e benzer bir öğrenci topluluğu. Bizim yaptığımız gibi onlar da atölyelerini ve imkanlarını bütün öğrencilere açık hale getirerek faaliyetlerine devam ediyorlarmış. Bu resimde de çalışma alanından yakınıyorlar (vay gardaşlarım benim).

Topluluğa büyük katkısı bulunan Ben Katz isimli arkadaşın blogunu uzun süre okudum. Bahsettiğim arkadaş Boston Dynamics’de Atlas projesinde çalışan inanılmaz yetenekli bir makine mühendisi. MITERS ekibiyle alakalı postlarını ve yaptıklarını buraya gönderiyorum.

Minik Go-Kartlar mı? Ciddi misin?

“Şu Tübitak tipi süper az yakan filan arabalardan yok mu? Bu basit Go-Kartlarla mı bu kadar yetenek kazandınız arkadaş…” diyerek araştırmalarıma devam ettim.

Ben, kendi ürettiği arazi scooterıyla Miters ekibinin malzemelerini taşıyor.

Çünkü iyi bir makine mühendisi, teknolojiyi halkının omuzlarındaki yükü almak için kullanır. Yürü be Ben! Parti kur oy verelim.

Ben kendi ürettiği scootera kar modifiyesi yapmış

Aslında gördüğünüz ürünleri üretebilecek bir çok KTÜ’lü öğrenci de tanıyorum ama neden bizde yok? MIT’deki öğrencilerin imkanlarından başka nasıl bir avantajları var diye düşünürken acaba KTÜ’lü bir öğrenci blog yazsa içinde neler olurdu diye düşünmeye başladım. Tabi ki bir çok konuda yakınma içerirdi.

Ben’in web sayfasında özellikle, sınav, ders, finaller, ders çalışmak ile ilgili bütün terimleri arattım. Evet, bu adamlar derslerden, finallerden okulla ilgili sıkıntılardan yakınmıyorlar.

Muhtemelen çok dayanıklı bünyeleri olduğu içindir.

Evet, olanakları fazla ancak bu öğrenciler, okulun içerisinde devasa bir tırmanma duvarı üretecek kadar kendilerini özgür hissediyorlar.

Bu yeteneklerin bu özgürlüklerle bir ilgisi var mı bilmem. Ama bir insanın kendi kendine sorunsuz çalışan bir go-kart üretmesi, onun bir kaç yıl sonra makine mühendisliği seviyesinin çok çok üzerine çıkacağının garantisidir. İşte ilerlememiz gereken bir nokta.

Sağlıcakla kalın, yazılar için teşekkürler Ben.
Devamı;
https://build-its-inprogress.blogspot.com/search/label/Rotating%20Climbing%20Wall

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.