Sporun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

         Ben bu yazımda sizin bildiğiniz sporları anlatmayacağım. Nelerin spor olduğunu ve neleri sağladığını kendi görüşlerim ile anlatmaya çalışacağım.

         Spor dediğimiz zaman aklınıza hemen futbol, basketbol, masa tenisi veya yüzme gelmesin. Spor demek hayat demektir. Sporsuz bir yaşam düşünülemez çünkü insan yaratılış gereği bu spor kavramı ile yaşar. Spor insanları her açıdan geliştiren bir faaliyettir Yürümek de bir spordur. Düşünmekte bir spordur. Biri beden ile yapılan bir spor diğeri ise zihinsel yönden yapılan bir spordur. Spor bir harekettir ve sizin bunu nasıl yaptığınızın aslında çok bir önemi yoktur. Hemen açıklıyorum. Siz bir insansınız ve neye inanacağınızı kendiniz seçebiliyorsunuz. Spor kavramı da böyle bir şey. Neye inanmak istersen o senin için spor olacaktır. Zihninde o şekilde kodlanacaktır. Arkadaşlarınla sohbet etmekte bir spor olacaktır ve ya çıkıp halı saha maçına gitmekte olabilir. Sen nasıl inanmak istersen o senin hayatına öyle yansır. Aslında şimdiye kadar yazdıklarım size garip gelebilir ama devamında anlatacaklarım ile anlamda bulabilir.

Spor her yönden nasıl yapılırsa yapılsın insanların bakış açısını genişletmeye sebep olan bir faaliyettir çünkü bir insan spor yaparken zihni bedenindeki o hızlı işleyişe ayak uydurmaya çalışır ve hiç olmadığı kadar aktif çalışır. Bu bedenimizdeki hızlı işleyen şey de nedir? Hormonlarımızdır. Bu hormonlar o kadar aktif bir şekilde çalışmaya ve salgılanmaya başlar ki Bu da aklımızın sınırlarını zorlamak için güzel bir sebep olur. Mesela satranç oynarken yaşadığımız heyecan(adrenalin hormonu) yüzünden yanlış hamleler yapabiliriz ama bunun farkına geç varırız.  Farkına vardıktan sonra Adrenalin hormonumuzu dengelemek için kendi içimizde bir savaş veririz ve genellikle kazanırız. Bazen iş işten geçmiş olabilir ama bizler bundan ders çıkartırsak gelecek hayatımız için çok verimli bir hale getirebiliriz. Bu durum bize öz bilinç kazandırır ve irademizi güçlendirir. Hayatımız boyunca sabırlı olmayı ve iradeli davranmayı bir satranç oyunundan öğrenmeniz çok ilginç değil mi? Başka bir örnek olarak, bilardo oynadığımızı hayal edelim. Bilardo oynarken ıstaka ile topun doğru noktasına vurup diğer topların doğru noktasına temas ettirip köşelerdeki deliklere atmaya çalışırız değil mi? Hemen hemen hayatınızdaki yaptığınız diğer şeylerde hiçbir zaman bu kadar odaklanmıyorsunuzdur çünkü bu kadar konsantrasyon isteyen bir aktivite yapmıyorsunuzdur. Bu sporu yaparken o 2 saniyelik vuruş için beyniniz tamamen sizi odaklanmanız için uyarır ve acayip bir şekilde konsantrasyon içgüdünüzü arttırır. Yani bu spor size müthiş derece odaklanma becerisi katar. Hâlbuki insanlar sadece 2 tane topu çarptırıyorsunuz gibi düşünüyor. Sporların altyapısında yatan amaçları düşününce yaptığınız her sporun ne kadar mantıklı ve işlevsel olduğunu anlayabilirsiniz.

         

Sporun zihinsel faydalarını anlatarak başladık ve öyle devam edelim. Spor dediğimiz zaman insanın aklına proje yapma kavramı gelmez değil mi? Proje kavramı çok terimsel ve sadece iş ve okul dünyasında yapılırmış gibi düşünülür. Aslında öyle değil. Proje demek işbirliği demektir. İşbirliği demek sizin ömrünüz boyunca hayatınıza uygulamanız gereken bir fiiliyattır. Aslında sporların ana teması hayat ve insanlar ile işbirliği halinde olmak anlamına gelir ve sporların çoğu takım oyunları ile oynanır.  Futbol, basketbol, hentbol, izcilik, kano, voleybol takım oyunları ile oynanan birkaç spora örnek olabilir. Bu takım oyunları bizi hayata adapte eder. Bir futbol maçında takım arkadaşların ile hareket etmezsen maçı kazanamazsın. Çoklu kanoda bir kişinin bile senkronizasyonu bozması o kanonun devrilmesine sebep olur. Anlatmak istediğim nokta biz bu yardımlaşmayı, birlikte hareket etmeyi ve işbirliğinde bulunmayı gerçekten spor sayesinde daha çok öğreniyoruz ve bunları hayatımızda uyguluyoruz. İnsanlar 10 yaşındayken bir şirkette çalışıp bir organizasyon yönetemez ama izcilik yaparak toplumu, işleyişi ve birlikteliği 10 yaşındayken öğrenebilir. Değindiğim nokta spor sizi hayatta başarılı yapabilecek nitelikleri kazanmanızı sağlar.

Sporun hayatımızdaki başka bir yeri de insanları zinde hissettirmesidir. Spor yaparak sağlıklı kalabilirsiniz. Zihninizi diri tutabilirsiniz. Bedeninizi fit tutabilirsiniz veya zihninizi arındırabilirsiniz.  Ben şahsen her insanın bir spor ile ilgilenmesini tavsiye ediyorum çünkü şimdiye kadar yaşadığım ve insanlardan dinlediklerimden çıkan sonuç gerçekten sizi her yönden geliştiren çok nadir şeylerden biridir. Profesyonel sporlar ile ilgilenen insanlar da diğer insanlara göre hem zihinsel hem fiziksel sağlığı açısından hep bir adım önde olduğu bilimsel araştırmalar ile de açıklanmıştır.

Genel olarak çok uzatmadan her yönüne değinmeye çalıştım ama az kaldı. Hemen toparlıyorum. Ben şahsen sporları şahıs sporları, takım sporları, eğlence sporları ve düşünme sporları olarak ayırmıyorum. Zihninde neyi spor olarak tanımlıyorsan asıl spor senin için o olur. Zihin egzersizi de bir spordur, yürümek de spordur. Bunu unutma. Sporun hayatımızdaki yeri paha biçilemeyecek kadar değerlidir. Spor ile kendi hayatınıza çok güzel kazanımlar katabilirsiniz. Benin önerim kendi sağlığınızı ve hayattaki başarınızı önemsiyorsanız eğer kendinizce inandığınız bir spora hemen başlamalısınız.

Spor bedeninizi ve zihninizi sağlıklı tutmanın en iyi yoludur.

-Bahadır Güvenlioğlu

Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.